KAKO SO SE RODILI BISERI
Morje je ljubosumno opazovalo drage kamne, ki se rodijo iz notranjosti zemlje, in se spraševalo, zakaj samo nima diamantov, rubinov, niti safirjev, s katerimi bi se lahko postavljajo in hvalilo. Ker ni hotelo zaostajati za zemljo, se je pogodilo z luno. Ta je s svojo svetlobo na morsko gladino privabila školjke, ki so se odprle in z vso močjo vsrkale svetlobo njenih žarkov. Nato so se v globini morja, daleč od svetlobe in v globoki tišini rodili biseri kot lunina rosa ...
•
BISERI SO VEČNI
O tem, kako so nastali biseri, se že od pradavnine spletajo najrazličnejši miti in legende. Prav v vseh pa so biseri veljali za darove bogov. Bisere uvrščajo med najlepše dragulje sploh. So znamenje moči in razkošja ter simbol sreče in blagostanja. Predvsem zaradi svoje redkosti in tveganega načina pridobivanja so sprva pomenili znak pripadnosti najvišjim družbenim slojem. Od nekdaj so krasili mogočne in bogate, kralje in kraljice. Danes niso več le privilegij bogatih, temveč so zaradi naravnega načina gojenja postali uresničen sen mnogih žensk. In prav je tako, saj je nenazadnje tudi v knjigi simbolov biser opisan kot lunarni simbol, povezan z vodo in žensko in po mnenju mnogih etnologov predstavlja načelo Jin - bistveni simbol ustvarjalne ženskosti.
•
KAKŠNA JE PRAVA IZBIRA ZAME?
Zmotna je miselnost, da so biseri primerni samo za posebne priložnosti. Biseri so lahko tudi del vsakdanjega nakita. Zato smo pripravili za vas kolekcije TREND, CLASSIC in EXCLUSIV, kjer lahko vsakdo najde nekaj zase.
Podarite veselje sebi ali ljubljeni osebi. Za vas imamo cenovno zelo ugoden trendovski biserni nakit, kot tudi ekskluzivnega iz biserov rdečega in južnega morja ter seveda tahitijskih biserov.
Ponujamo vam nižje cene zaradi direktnega uvoza iz Azije.
•
PRAVI BISER ALI PONAREDEK?
Marsikdo se sprašuje, kako naj ve ali so biseri pravi ali ne. Mnogo trgovcev ponuja ponaredke kot prave bisere. Priporočamo vam, da ta zelo zanesljiv preizkus naredite sami. Biser podrgnite po zobeh. V kolikor boste občutili, da nastaja trenje (kot bi si brusili zobe), potem v rokah držite pravi biser, drugače držite v rokah ponaredek. Obstajajo tudi druge metode, ki jih uporabljajo strokovnjaki, vendar zgoraj opisana metoda zadostuje, da ne opravite zmotnega nakupa.
•
VREDNOTENJE IN OCENJEVANJE BISEROV
Velikost
Velikost se določa po premeru in se običajno giblje med 3,5 in 14 mm. Nekateri kultivirani tahitijski biseri lahko dosežejo 16 mm ali v redkih primerih celo 18 mm. Največji doslej odkriti biser ima premer 21 mm.
Oblika
Biserov, ki so popolnoma okrogli, ni veliko. Vendar pa obstajajo številne druge oblike, ki imajo vsaka svoj posebni čar. Navadno so razdeljeni v "polkroglo" - rahlo deformirano kroglo, kar kaže na os vrtenja, obliko gumba, ovalno, hruškasto obliko ali v obliko kapljice.
Barva
Pojavljajo se barvne različice bele preko rožnate do belega zlata in modre. Najdražji, kočoperit, je zelene barve, patlidžan vijoličen in temnomoder; prav tako so dragoceni tudi vsi odtenki sive z iridescentno površino. Barve so določene v skladu z lomom svetlobe, ki jo povzroči površina bisera.
Lesk
Lesk je sposobnost bisera, da odseva barvo. V nekaterih najlepših biserih lahko vidimo celo učinek ogledala. Lesk ima razpon od popolne briljantnosti do matirane motnosti.
Nepravilnosti
Določitev vrednosti bisera se konča pri njegovi površini. Kakovost se oceni glede na položaj in število nepravilnosti, prask in madežev. Brezhibni primerki so redki.
Kakovost bisera
Ali je lepota bisera samo v očeh lastnika ali ga je potrebno meriti objektivno? Ko gre za izbiro kultiviranih biserov, mora biti subjektivna in objektivna ocena merilo za zaupanje kupca.
•
NEGA BISERNEGA NAKITA
Nakit iz biserov potrebuje posebno pozornost. Posredujemo vam nekaj nasvetov, kako ohraniti vaše bisere naravno lepe:
Površina
Ličila, parfumi, deodoranti, čistila za gospodinjstvo ter spreji, uničujejo površino bisera. Nakit iz biserov vedno nadenemo šele po nanosu kozmetike.
Čiščenje
Bisere po vsakem nošenju obrišemo z mehko, vlažno krpo. Ob nakupu vsakega kosa nakita iz biserov Die Perle boste prejeli tudi rdečo torbico iz svile, ki bisere nežno čisti in ohranja njihov sijaj.
Shranjevanje
Potrebno je shranjevanje ločeno od drugih kosov nakita - najbolje v naši rdeči torbici iz svile, ki jo prejmete ob nakupu. Biser je torej vedno zaščiten in se ne more opraskati.
Vzdrževanje
Enkrat na leto se posvetujte s svojim strokovnjakom za bisere in preverite obročke na uhanih ter tesnost vozličev na nizu ogrlic. Napetost svilene niti je potrebno od časa do časa skrbno pretipati. Morda bo potrebno kakšen biser ponovno vstaviti. To lahko prepreči raztrganje in za vedno izgubljen kos nakita.
•
NASTANEK BISERA
Poskušali bomo opisati kako biser nastane in kakšna je razlika med naravnimi in kultiviranimi biseri. Biseri rastejo znotraj školjčnih lupin, v ostrigah, sladko ali slanovodnih školjkah oz. v nekaterih vrstah Kunjke in Petrovega uha. Naravni in kultivirani biseri so ustvarjeni v školjkah istih vrst.
Naravni biser se rodi, ko se tujek, kot npr. zrno peska, majhna riba ali drugi nezaželeni parazit pojavi v školjčni lupini. Da bi se školjka zaščitila pred vsiljivcem, začne graditi opno oz. biserni ovoj okoli tujka. Biserni ovoj sestoji iz apnenih kristalov zlepljenih s proteinom imenovanim Conchiolin (zato tudi občutek brušenja, če ga podrgnemo po zobeh). Tako po nekaj letih nastane biser, kot ga poznamo in ni nujno pravilne okrogle oblike. Razlike med kultiviranimi in naravnimi biseri mnogokrat ni mogoče opaziti. Kultivirane in naravne bisere je potrebno gledati kot resnične, saj so oboji plod narave in najlepši primer sodelovanja človeka z naravo. Velika večina danes razpoložljivih biserov se kultivira.